SINIAT SAUGUMO POLITIKA IR KRISTALINIS SILICIO DIOKSIDAS

Dėl nuostatose nurodytų reikalavimų, „Siniat“, remdamasis savo saugumo politika, pateikia informaciją apie kristalinio silicio dioksidą. Žemiau surasite dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su šiuo komponentu, potencialia grėsme, taip pat nurodymus, susijusius su sveikatos apsauga. Mūsų darbuotojai yra pasirengę atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus. Svarbios sąvokos, naudojamos žemiau pateiktoje informacijoje:

  • kristalinis silicio dioksidas (Crystalline Silica, CS)
  • įkvepiamas kristalinis silicio dioksidas (Respirable Crystalline Silica, RCS); įkvepiamas, kai sklindančių ore dalelių dydis yra <10 5μ.="">
  • profesinio poveikio ribinis dydis (Occupational Exposure Limit, OEL)
  • kvėpavimo takų apsaugos priemonės (Respirable Protection Equipment, RPE)

Kas yra kristalinis silicio dioksidas?

Silicio dioksidas tai yra silicio oksidas (SiO2), mineralas, kurį sudaro silicis ir deguonis. Silicio dioksidas turi dešimt skirtingų kristalinių formų. Yra kietas, chemiškai inertiškas ir turi aukštą tirpimo temperatūrą. Kadangi dažniausias kristalinio silicio dioksido pavidalas tai kvarcas (daugiau nei 90 % atvejų), kartais leidiniuose jis tiesiog vadinamas kvarcu, o ne kristaliniu silicio dioksidu. Silikonai ir silicio dioksidas tai yra visiškai skirtingos medžiagos. Silikonai tai sintetiniai polimerai, kuriuose silicio atomai susijungia su anglies junginiais (organiniais).

Kuriose statybinėse medžiagose yra kristalinio silicio dioksido?

Kristalinis silicio dioksidas dideliais kiekiais yra randamas visuose uolų rūšyse. Įvairaus tipo dirvožemiuose yra aptinkamas mažiausiai nedidelis kiekis kristalinio silicio dioksido. Pavyzdžiui, smėlio ir žvyro pagrindė sudedamoji medžiaga tai kristalinis silicio dioksidas, todėl didžiojoje mineralinių statybinių medžiagų dalyje kristalinis silicio dioksidas yra pagrindinė medžiaga arba yra viena iš sudedamųjų dalių.

Ar įkvepiamas kristalinio silicio dioksidas tai tas pats kaip kristalinis silicio dioksidas (smulkiosios dalelės)?

Įkvepiamo kristalinio silicio dioksido sąvoka yra susijusi su kristalinio silicio dioksido dalelėmis, kurios yra labai smulkios ir todėl gali patekti į plaučius, t. y. į plaučių alveoles. Gaminiuose ar galutiniuose produktuose nėra įkvepiamo kristalinio silicio dioksido, tačiau įkvepiamo kristalinis silicio dioksidas gali atsirasti arba sklisti iš šių gaminių, kuomet jie yra apdorojami arba jiems gresia mechaniniai pažeidimai.

Ar kristalinis silicio dioksidas yra kenksmingas sveikatai?

Taip, bet tik tuo atveju, kuomet smulkiosios nusėdančio kristalinio silicio dioksido dalelės sklindančios ore per ilgesnį laikotarpį yra įkvepiamos. Ilgalaikis ir pernelyg didelis šių smulkiųjų dalelių sklidimas gali sukelti profesinę ligą vadinamą silikozę. Žinant apie riziką ir taikant prevencines priemones, neviršijant nustatytų ribinių verčių visose ES valstybėse, galima užkirsti kelią šios ligos plitimui. Asmenims, kenčiantiems nuo silikozės yra padidėjusi rizika susirgti plaučių vėžiu.

Koks yra kristalinio silicio dioksido klasifikavimas?

Pagal IARC klasifikaciją, kristalinis silicio dioksidas priskiriamas žmonių vėžio sukelėjams. IARC, arba Tarptautinė vėžio mokslinių tyrimų agentūra (International Association for Research on Cancer), tai pasaulinė kancerogeninių medžiagų vertinimo agentūra. Panašų poveikį turi mediena - medienos dulkės žmogaus sveikatai irgi turi kancerogeninį poveikį.

Kodėl „Siniat“ ženklina savo produktus?

Pagrindinės nuostatos yra susijusios su potencialiu įvepiamo kristalinio silicio dioksido poveikiu darbuotojams. Ne visada galima lengvai numatyti darbuotojų profesinio poveikio dydį. Jis priklauso ne tik nuo kristalinio silicio dioksido kiekio nustatytame gaminyje, bet ir nuo gaminių apdorojimo būdo ir naudojamų apsaugos priemonių. Todėl „Etex Group“ koncernas nusprendė ženklinti savo produktus bei teikti informaciją apie kristalinio silicio dioksido kiekį net ir tais atvejais, kai tai nėra reikalaujama remiantis galiojančiomis nuostatomis. „Etex Group“ koncerno politikoje nustatyta, kad įvestų į rinką produktų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 0,1 % kristalinio silicio dioksido, turi būti atitinkamai paženklinti. Ženklinami visi gaminiai, kuriuose yra viršijamas šis lygis.

Sausos statybos vykdytojai: nurodymai dėl darbuotojų apsaugos

Gipskartonio plokštės Gipskartonio plokščių pjovimo operacija, naudojant pjovimo skydą (mechaninį) be ventiliacijos ir dulkių šalinimo sistemos sukelia dulkių lygio augimą (net neatsižvelgiant į kristalinio silicio dioksidą), kuris tikriausiai viršija profesinio poveikio ribinį dydį. Tai gali sukelti bronchitą ir kitas sveikatos problemas. Net jeigu bus imtasi priemonių, ribojančių dulkių atsiradimą, reikia patikrinti, ar jos yra veiksmingos. Kilus grėsmei, kad nurodytos medžiagos poveikis gali viršyti profesinio poveikio ribinį dydį, būtina nurodyti darbuotojams nešioti kvėpavimo takų apsaugos priemones. Kai yra naudojamas paprastas, gipskartonio plokščių pjovimui skirtas peilis (taikomas dažniausiai), tikimybė viršyti profesinio poveikio ribinį dydį yra labai žema. Tokie patys nurodymai yra taikomi ir gipso mišiniams,kurie gali sukelti dulkių sklidimą, ypač maišymo (tai susiję su miltelių cheminiais junginiais), taip pat šlifavimo metu (susiję su miltelių cheminiais junginiais ir betono mišiniu).

Platintojai: svarbiausios nuorodos

Platintojai turėtų laikytis ženklinimo nuorodų, kurios turėtų būti ant padėklų ir gaminių, ir negali būti pašalintos, nes gali būti, kad jie parduoda kitas statybines medžiagas, kurių sudėtyje yra kristalinis silicio dioksidas. Klientai gali užduoti platintojams klausimus dėl ženklinimo, todėl kiekvienas platintojas turėtų dalyvauti apmokymuose apie kristalinį silicio dioksidą ir jo potencialią įtaką sveikatai, kad galėtų savo klientams pateikti teisingą informaciją. Tokiu atveju „Siniat“ produktų platintojai bus laikomi kompetentingais ir profesionaliais platintojais. Išsamesnę informaciją rasite šioje svetainėje: http://www.crystallinesilica.eu/, http://www.eurosil.eu/.

 

Inovatyvūs, išmanūs ir efektyvūs sprendimai

Išbandyti ir sertifikuoti sprendimai

Įsipareigoję tvarioms statyboms